در سالروز حماسه ششم بهمن مردم آمل برگزار شد؛

سیصد و سی و دومین نشست کتاب خوان در ایستگاه آمل سیصد و سی و دومین نشست کتاب خوان در سالروز حماسه آفرینی مردم آمل در ششم بهمن سال 1360، در این شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آمل، چهاردهمین نشست کتاب خوان استان در آمل با حضور مسئولین شهرستان، نویسندگان، جمعی از اساتید دانشگاه و معلمان و همینطور کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی برگزار گردید.

9 نفر در این نشست به معرفی کتاب پرداختند که به همراه خلاصه ای از معرفی کتاب ها در ذیل اشاره شده است:

1. کتاب «منتهی الآمال» اثر شیخ عباس قمی / ارائه دهنده: حجت الاسلام اسماعیل رمضانی ، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی آمل

مُنتَهَى ألآمال فی تَواریخ ألنّبی وَ ألآل کتابی فارسی، درباره زندگی چهارده معصوم)ع) اثر شیخ عباس قمی عالم شیعی قرن چهاردهم . مؤلف در این کتاب با استفاده از منابع پرشمار، به تفصیل از زندگی چهارده معصوم سخن گفته است. منتهی الآمال ۱۴ باب و هر باب آن فصولی دارد که به ترتیب از احوال شخصی، مناقب و فضائل، حوادث خاص مربوط به هر امام، فرزندان و خانواده، روات و اصحاب سخن می گوید. منتهی الآمال از کتابهای مشهور میان شیعیان به شمار می‌رود. کتاب به عربی نیز ترجمه شده است.

مؤلف در مقدمه کتاب، انگیزه اصلی خود از نوشتن منتهی الامال را آن دسته از اخبار و روایاتی دانسته که احیای احادیث ائمه و اولیای الهی و گریه بر مصائب آنان را از بزرگترین عبادات خوانده است. او در این کتاب به دنبال ذکر ولادت، بیان مصائب پیامبر اکرم و همچنین ائمه معصوم (ع) است. علاوه بر آن، برخی از فضایل، مناقب و اخلاق معصومین را ذکر کرده با این هدف که با خواندن و شنیدن این موارد، به ثواب احیای احادیث معصومین برسند و با گریه بر مصائب آنان، درجات مقربین را درک کنند. شیخ عباس قمی، کتاب خود را در کمال ایجاز و اختصار معرفی می‌کند که در ۱۴ باب مرتب شده است.

2. کتاب «حماسه 6 بهمن آمل» اثر مصطفی راعی اسکی / ارائه دهنده: مصطفی راعی اسکی ، نویسنده و دبیر آموزش و پرورش

کتاب حماسه 6 بهمن آمل، اثر مصطفی اسکی راعی ، در مورد حادثه ماندگار مردم غیور و شهیدپرور و ولایتمدار شهرستان آمل می باشد.

این کتاب از بخش های مختلفی از قبیل ویژگیهای طبیعی شهرستان آمل، طوایف عمده آمل، حادثه جنگل آمل در سال 60 ، شهدای جنگل و وصیت نامه هایشان، خاطرات مردم آمل و اسناد و مدارکی راجع به این واقعه تشکیل شده است.

نویسنده معتقداست که حادثه شش بهمن آمل ، محدود به این شهرستان نیست بلکه گره در نظام اسلامی دارد .

3. کتاب «من، کلمه، کتاب» اثر عباس حسن پور / ارائه دهنده: عباس حسن پور ، نویسنده و دبیر آموزش و پرورش

این کتاب شامل یک مقدمه و 16 مقاله علمی،پژوهشی و تحلیلی می باشد.جلد اول این کتاب مجموعه مقالات نویسنده که عموماً نشریات استانی و کشوری و نیز در همایش های منطقه ای وملی و بین المللی ارائه شده و بقیه کتاب شامل مقالات اجتماعی،فرهنگی و ادبی است که تلاش شده از تنوع موضوعی برخوردار باشد.

مهم ترین مقالات ادبی این اثرعبارتند از : تحلیل داروگ نیما ، دومقاله در شناسایی و زیبایی شناسی شعرسلمان هراتی(شاعرانقلاب) ، درجست و جوی امیرپازواری ، پاسداشت نام سیروس طاهباز(مدون آثار نیما) و . . .

علاوه بر مقالات مذکور ، مقاله ای با عنوان (( پدیدارشناسی اِسا شعر ))  که رویکردی به زبان تبری دارد ، در این اثر مندرج است.

4. کتاب «پدر، عشق و پسر» اثر سید مهدی شجاعی / ارائه دهنده : یوسف لاطف ، کتابدار

کتاب پدر، عشق و پسر اثری دیگر از سید مهدی شجاعی است که در آن فرازهایی از زندگی حضرت علی‌اکبر بن الحسین علیهما السلام به تصویر کشیده می‌شود. وقایع از زاویه‌ی اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روایت می‌شود و مخاطب راوی در داستان، لیلی بنت ابی‌مرّه مادر گرامی حضرت علی‌اکبر (ع) است. فصول کتاب با عنوان «مجلس» نامگذاری شده و داستان متشکل از ده است که در هر مجلس، عقاب با زبانی عاطفی و دلنشین، صحنه‌ای از زندگی حضرت علی‌اکبر(ع) را روایت می‌کند و مجالس پایانی، به شهادت حضرتش در کربلا اختصاص دارد. گفتنی است که هر برش از زندگی حضرت که در مجالس ده‌گانه نمایانده می‌شود، در انتهای هر مجلس به گونه‌ای به واقعه‌ی کربلا مربوط و منتسب می‌شود و بدین ترتیب، تمام مجالس رنگ عاشورایی خود را حفظ می‌کند. داستان از چگونگی رسیدن عقاب به حضرت علی‌اکبر شروع می‌شود و مجلس دوم تصویری از ولادت آن حضرت ارائه می‌دهد. مجالس بعدی به ماجراهای پیشنهاد امان از سوی سپاه عمر سعد به حضرت، سقایت ایشان برای اهل خیام قبل از حضرت عباس، صحنه‌های پوشاندن لباس رزم و راهی کردنشان به میدان توسط امام و  در انتهای کتاب، منابعی که نکات تاریخی از آنها استخراج و در متن داستان پرورانده شده، آمده است

5. کتاب «دا» اثر سیده اعظم حسینی / ارائه دهنده : فاطمه کندلویی / عضو کتابخانه

دا نام کتاب روایت خاطرات سیده زهرا حسینی است که در مورد جنگ ایران و عراق و به اهتمام سیده اعظم حسینی نگاشته شده و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده‌است. دا، در زبان کردی به معنی مادر است و زهرا حسینی که خود یکی از کردهای پهله زرین آباد استان ایلام است با انتخاب این عنوان سعی کرده به موضوع مقاومت مادران ایرانی در طول جنگ ایران و عراق بپردازد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این کتاب مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کتاب در زمینه خاطره‌نگاری جنگ هشت ساله ایران و عراق محسوب می‌شود.

خاطرات ذکر شده در این کتاب در دو شهر بصره و خرمشهر است و سال‌های محاصره خرمشهر توسط نیروهای عراقی محور مرکزی کتاب را تشکیل می‌دهد. حسینی در آن زمان دختر ۱۷ ساله‌ای بوده و گوشه‌ای از تاریخ جنگ را بازگو می‌کند که غالباً به اشغال و فتح خرمشهر مربوط می‌شود. تبلیغات گسترده‌ای برای این کتاب انجام شد، از جمله پوسترهایی با حضور هنرپیشه‌های معروف طراحی شده بود که به معرفی این کتاب می‌پرداختند.

6. کتاب «تاریخ و جغرافیای سرزمین های غرب آمل» اثر رشید محمدی لیتکوئی / ارائه دهنده : غفار محمدی

کتاب حاضر، از عشق وطن نشأت گرفته و نویسنده در این کتاب ازمنطقه ای به نام لیتکوه(یکی از مناطق شهرستان آمل)، تاریخ و جغرافیا ، تاریخ طوایف خود و سایر طوایف ساکن ، مشاهیر و معاریف ، اقتصاد این منطقه سخن گفته و در انتهای کتاب با ارائه تصاویری این منطقه ی زیبا را معرفی نموده است.

7. کتاب «بنویس تا اتفاق بیفتد» اثر هنریت کلاوسر / ارائه دهنده: خدیجه فتحی ، کتابدار

خانم هنریت آن کلاوسر، با جمع آوری مصادیقی برای نوشتن از این کار به عنوان یک وسیله جادویی برای رسیدن به گم شده آدم ها یاد می کند. کتاب " بنویس تا اتفاق بیفتد " با ترجمه محمد گذر آبادی ، مجموعه خوبیست برای کسانی که می خواهند از تجربه نوشتن به عنوان ابزار اتفاقات استفاده کنند ولی شرط مهم ایمان است. در این کتاب، با داستان هایی از آدم های عادی آشنا می شوید که بعد از آوردن آرزو های خود بر روی کاغذ شاهد معجزات کوچک و بزرگ در زندگی خود بوده اند. توصیه های واقع بینانه و تمرین های آسان خانم کلاوسر مسلما قوه خلاقانه شما را فعال می کند و چیزی نمی گذرد که متوجه می شوید با نوشتن آرزوها، پرواز خود را به سوی موفقیت آغاز کرده اید.

8. کتاب «از دولت عشق» اثر کاترین پاندر/ ارائه دهنده: سیده مریم حسینی ، عضو کتابخانه

محبت بزرگترین راز کامیابی است . در باره قانونی که نویسنده برای گشودن گره ها یافته بود، چنین گفت : هرگاه فردی را می بینیم که گرفتار مشکلات است ، آرام می نشینیم و برایش موهبت محبت را می طلبیم . پس از چند بار تکرار عبارتهای تاکیدی ، گویی جریان برق روشن می شود و آن فرد با این جریان هماهنگ می گردد. معمولا افراد با گرایشها و رفتاری هماهنگ ، به سرعت پاسخ مثبت می دهند. اگر نه ، باید به تکرار عبارتهای تاکیدی بیشتری ادامه داد. اما دولت عشق ، بی تردید ثمراتی نیکو و هماهنگ به بار می آورد. امتحان نهایی دین ، محبت است . در زندگی به پس که می نگرید می بینید لحظه های خطیر، لحظه هایی که به راستی زندگی کرده اید ، لحظه هایی هستند که با عشق و محبت دست به کاری زده اید.

9. کتاب «مناجات خواجه عبدالله انصاری» / ارائه دهنده: الهام طبری ، عضو کتابخانه

مناجات نامه یا الهی نامه رساله ای عرفانی ـ ادبی به فارسی، شامل بخشی از مناجات ها و سخنان عرفانی ـ حکمی “خواجه عبدالله انصاری” ( متوفی ۴۸۱ ق )، مفسّر، فقیه، واعظ، ادیب و عارف پر آوازه سده پنجم ق است.

 

سبک و ساختار این رساله و همچنین مشابهت برخی عبارات و مطالب آن با دیگر آثار خواجه عبدالله انصاری و نیز تکرار بسیاری از بندهای آن در سایر مصنّفات او در انتساب آن به خواجه جای تردیدی باقی نمی گذارد. امّا طرف دیگر این امر نشان از آن دارد که این رساله تألیف مستقلی نیست، بلکه گزیده ای است از مناجات ها و کلمات قصار عرفانی او که، در سده های بعد، به همّت مریدان یا علاقه مندان او جمع آمده و چون، اکثر مناجات های آن با خطاب “الهی” آغاز شده است، آن را “الهی نامه” نامیده اند. الهی نامه که از قدیم ترین و مهم ترین متون عرفانی فارسی است، شامل مناجات ها، دعاها و سخنان وجد آمیز عرفانی در قالب نثری مسجع و موزون است. از این رو، هم از لحاظ عرفانی و هم از نظر ادبی اثری ارزشمند است.